Lørdagsgravel

Udgivet 30-03-2025, tags: Gravel |

Den sidste weekend i marts 2025, blev søndagsgravel byttet ud med lørdagsgravel. Det skete da vejrudsigterne lød på meget regn søndag, men derimod rigtg flot forårsvejr om lørdagen. Så kan det heldigvis lade sig gøre, at tilpasse planerne.

15 medlemmer mødte op og fik en meget vellykket 65 km lang graveltur i Gludsted Plantage. Vi mødtes ved P-pladsen ved Isenbjerg.

Herfra startede Jan, Jimmy  og Tommys planlagte tur på en skøn rute.Inden start blev der tanket godt op med kage og kaffe ved Kenneth Dini og så gik det ellers derud af indtil en “defekt” viste sig at være en hugorm.

Næste vilde oplevelse var pausen på Cafeterie-kroen! Som en sagde: "Her kan man få alt det, man ikke kan få i de store byer!"

Bøfsandwich med brun sovs - masser af brun sovs. Pølse miks. Biksemad og meget andet. Utroligt at alle kunne cykle videre efter det måltid. 😂

Vi sluttede tilbage ved startstede og rundede af med endnu en gang kaffe og kage.

Tak til arrangørerne for endnu en skøn gravel-tur i Baghjulet.

 

Claus

Støt dem, der støtter Baghjulet