Vintercup 2020

Skrevet af Helle Stougård Mandag, 02 Marts 2020. TAGS: Bakker | vintercup

Vintercupsæsonen 2019/2020 sluttede i går, med sidste afdeling kørt fra Svanninge Hallen på sydfyn. 

 vintercupafslut2020

 36 hold deltog i år og ca. halvdelen af disse hold var hold var samlet til fællesspisning og afslutning efter cuppen i går på Sydfyn.

Der var mange flotte resultater blandt Baghjulerne:

2. plads i Klasse B - Kristian Gren/Simon Gren 
3. plads i Klasse C - Thomas Pedersen/Michael Kildemand
2. plads i Klasse D - Michael Madsen/Henning Karstensen
3. plads i Klasse E - Kenneth Due/Michael Due
3. plads i Klasse F - Jan Ager/Ole Bech Hansen
2. plads i Klasse H - Finn Møller Petersen/Niels Møller Petersen
1. plads i Klasse I - René Kongsted/Louise S. Andernsen
2. plads i Klasse L - Anne Bøgeholt-Laursen/Klaus Bøgeholt-Laursen
1. plads i Klasse O - Lars Strøm-Hansen/Søren Holmgaard

Erindringsgaven i år var en flot sportstaske med "Vintercup.dk" påtrykt.

Det nye vintercupudvalg kunne fortælle, at man i en årrække har valgt at tilmelding til Vintercup via Sportstiming. Det har haft den konsekvens, at det har været muligt at tilmelde sig vintercup UDEN at være medlem af en cykelklub.
Det har aldrig været hensigten. Vintercup er noget cykelklubberne arrangerer for og til hinandens medlemmer og det er derfor et krav, at man er medlem af en af disse klubber, for at kunne deltage. Det ønsker man at holde fast i og derfor tænkes der i alternativ tilmeldingsmetode fremdadrettet.

Fra udvalget lød en stor TAK til alle de arrangerende klubber og en tak til deltagerne for en god vintercupsæson.

Næste års vintercupafdelinger er stort set på plads.

Derfor: På gensyn til Vintercup sæsonen 2020/2021

 



 

Baghjulets deltagere sæsonen 2019/2020

 

Navn Holdnavn Klub Klasse
Christoffer Askholm De desorienterede Baghjulet
(B) Mænd
Thomas Duholm Marcher De desorienterede Baghjulet
(B) Mænd
Simon Gren Gren Velocipede 5500 Baghjulet / NCK
(B) Mænd
Kristian Gren Velocipede 5500 Baghjulet / NCK
(B) Mænd
Michael Kildemand TM Team Baghjulet
(C) Mænd
Thomas Pedersen TM Team Baghjulet
(C) Mænd
Morten Andersen Storm og Frikkes fuldentreprise Baghjulet
(C) Mænd
Anders Frikke Storm og Frikkes fuldentreprise Baghjulet
(C) Mænd
Palle Rasmussen Hold 1 Baghjulet/Bogense Cykelklub
(D) Mænd
Leif Henriksen Hold 1 Baghjulet/Bogense Cykelklub
(D) Mænd
Henning Karstensen Team HM Baghjulet
(D) Mænd
Michael Madsen Team HM Baghjulet
(D) Mænd
Sune Kronholm Fink-Jensen GiantCube Baghjulet
(D) Mænd
Gert Kaimson GiantCube Baghjulet
(D) Mænd
Søren Lund Henrik og Søren Baghjulet
(D) Mænd
Henrik Salomon Pedersen Henrik og Søren Baghjulet
(D) Mænd
Michael Due Nielsen Due brøderne Baghjulet
(E) Mænd
Kenneth Due Nielsen Due brøderne Baghjulet
(E) Mænd
Ole Nikolajsen Team Pølsemix Trihjulet / Baghjulet
(E) Mænd
Mogens Sten Team Pølsemix Trihjulet / Baghjulet
(E) Mænd
Jørgen Lund Eskildsen De hurtige Baghjulet
(E) Mænd
Jesper Due De hurtige Baghjulet
(E) Mænd
Lennert Sørensen Team Diesel Baghjulet
(E) Mænd
Søren Larsen Team Diesel Baghjulet
(E) Mænd
Søren Damm-Henrichsen Super 0 Baghjulet
(F) Mænd
Lasse Oldenborg Super 0 Baghjulet
(F) Mænd
Kim Knudsen Klaus og Kim Baghjulet
(F) Mænd
Klaus Bruun Klaus og Kim Baghjulet
(F) Mænd
Ole Bech-Hansen Baghjulet MTB Baghjulet
(F) Mænd
Jan Ager Baghjulet MTB Baghjulet
(F) Mænd
Martin Kristensen Team gniske Baghjulet
(F) Mænd
Arne Aagaard Team gniske Baghjulet
(F) Mænd
Stig Holm Sørensen Allan&Stig Baghjulet
(G) Mænd
Allan Moss Allan&Stig Baghjulet
(G) Mænd
Lars Henriksen islh Baghjulet
(G) Mænd
Ivan Strandberg islh Baghjulet
(G) Mænd
Niels Møller Petersen Finn Møller Petersen/ Niels Møl. Baghjulet
(H) Mænd
Finn Møller Petersen Finn Møller Petersen/ Niels Møl. Baghjulet
(H) Mænd
Kurt Hansen Baghjulet Baghjulet
(H) Mænd
Børge Iwersen Baghjulet Baghjulet
(H) Mænd
Ole Hoffmann Papoh Baghjulet
(H) Mænd
Per Allan Brun Pedersen Papoh Baghjulet
(H) Mænd
Henriette Ipsen GLtilDKK baghjulet
(I) Mixpar
Jonas Ipsen GLtilDKK baghjulet
(I) Mixpar
Dorte Enevoldsen Team Ene Baghjulet
(K) Mixpar
Søren Enevoldsen Team Ene Baghjulet
(K) Mixpar
Charlotte Dybdahl Team Vejlby Baghjulet
(K) Mixpar
Torben Hansen Team Vejlby Baghjulet
(K) Mixpar
Alonso Conde Las Tortugas Baghjulet
(K) Mixpar
Anne Grethe Christensen Las Tortugas Baghjulet
(K) Mixpar
Lasse Frausig Frausig Sprinters Baghjulet
(K) Mixpar
Annette Frausig Frausig Sprinters Baghjulet
(K) Mixpar
Rikke Pajbjerg Pajbjerg Baghjulet
(K) Mixpar
Jan Pajbjerg Pajbjerg Baghjulet
(K) Mixpar
Inge Dall 4sjov Baghjulet
(K) Mixpar
Niels Aagaard 4sjov Baghjulet
(K) Mixpar
Grethe Hviid Hviid Baghjulet
(L) Mixpar
Søren Hviid Hviid Baghjulet
(L) Mixpar
Klaus Bøgeholt-Laursen Klaus og Anne Baghjulet
(L) Mixpar
Anne Lang Bøgeholt-Laursen Klaus og Anne Baghjulet
(L) Mixpar
KNUD ERIK VORK Vork Baghjulet
(L) Mixpar
Jette Vork Vork Baghjulet
(L) Mixpar
Ulla Andersen Kramer Team søstre Baghjulet
(N) Damer
Gerd Engelbrecht Team søstre Baghjulet
(N) Damer
Helle Stougård HelleDorte Baghjulet
(N) Damer
Dorte Schmidt HelleDorte Baghjulet
(N) Damer
Søren Holmgaard STRØM HOLMEGAARD Baghjulet
(O) Elcykel
Lars Strøm Hansen STRØM HOLMEGAARD Baghjulet
(O) Elcykel
Kenneth Dini Dini Juul Baghjulet
(O) Elcykel
Kai Juul Jensen Dini Juul Baghjulet
(O) Elcykel
Poul Andersen Tovholdet Baghjulet
(O) Elcykel
Hans Erik Brønserud Tovholdet Baghjulet
(O) Elcykel